Praca Youtubera od zawsze kojarzyła mi się z podróżowaniem. Na początku będąc studentem wyjeżdżamy nad Polskie Morze, Mazury, Góry, później, z czasem, gdy zarobimy więcej pieniędzy podróżujemy dalej, po Europie. Aż w końcu udaje nam się zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, aby pojechać jeszcze dalej, nawet na drugi koniec naszego globu.

Może to dziwna metafora, ale z Youtubem jest podobnie, jego rozwój uzależniony jest od czasu, a sukces przeznaczony jest dla osób cierpliwych i mających daleko idące cele. Bo tak jak w przypadku podróżowania nie każdy zbierze wystarczający budżet, aby odwiedzić np. Japonię. I nie wynika to z braku możliwości, bardziej z braku cierpliwości do pracy, aby ten cel uzyskać.

Każdy, kto zakładał kiedyś kanał na Youtubie, bądź Blog, wyobrażał sobie morze pieniędzy, glorie sławy, życie w dostatku, bez większego nakładu pracy.

Rzeczywistość jednak już po miesiącu, dwóch bardzo weryfikuje te wyobrażenia i pokazuje zupełnie inne realia.

Oczywiście są wyjątki, czasem ktoś wrzuci film, który opanuje cały Internet, czasem ktoś (mający setki tysięcy widzów) kogoś podpromuje i „sława” wówczas przychodzi szybko.

Jednak jest to bardzo wąskie grono szczęśliwców. Często również taka szybka sława nie trwa długo i kończy się szybciej, aniżeli zaczęła.

Jaki jest przepis na sukces w Internecie?

17

Sesja_Ada_21

4

8

7

3

11

Niestety, nie ma jednorodnego przepisu na sukces w Internecie, gdyby taki istniał, każdy miałby Youtuba i miliony na koncie 😉

Jest jednak parę czynników, które na taki sukces wpływają.

Po pierwsze, każda osoba, która chce z Youtuba się utrzymywać, musi traktować go jako pracę, ale nie jako pracę 8-godzinną, po której otrzymujesz wypłatę w każdym miesiącu, ale jako inwestycję, której profity mogą pojawić się dopiero po roku, dwóch, a nawet po paru latach działania.

Po drugie cierpliwość, codzienne nagrywanie, parogodzinne montowanie i kolejny miesiąc bez zarobku może wkurzyć każdego. Jednak, jeśli zauważasz ciągły przyrost widzów, lubisz to co robisz i sprawa Ci to przyjemność, to nie możesz się poddawać. Pamiętaj praca ta nie jest dla wszystkich, a już pierwsze miesiące zweryfikują, czy się do niej nadajesz, czy nie.

Po trzecie, musisz być sobą, nie naśladować innego, dużego Youtubera (bo jemu się udało), znaleźć swój indywidualny pomysł na kanał, na siebie, na swój wizerunek.

No właśnie, po czwarte stwórz swój wizerunek. Jeśli myślicie, że wszyscy Youtuberzy tak samo się zachowują, mówią, jak przed kamerą, to jesteście w błędzie. Większość osób tworzy postać, a w rzeczywistości są normalnymi ludźmi, którzy robią zakupy, uczą się, pracują, zakładają rodziny. Przekaz Internetu ma ogromną moc, możesz stać się mądry, głupi, piękny, brzydki, śmieszny, nudny, wystarczy, że odpowiednio pokierujesz swoje programy i nadasz sobie nowe cechy, które porwą (lub nie) tłumy widzów.

Po piąte, pamiętaj, że duże statystyki kanału to jedno, a zarabianie to drugie. Oczywiście, mając duże statystyki, możesz wyciągnąć pieniądze na wyświetleniach. Jednak to Kampanie na kanale dają główny zarobek. Przygotowując się do prowadzenia kanału, z myślą o przyszłości, pamiętaj, że firmy nie będą chciały z Tobą współpracować, jeśli będziesz miał np. złą opinie w sieci, czy Twoje odcinki nie będą nadawać, aby ulokować dany produkt.

Po szóste, bądź też czasem offline 😉 Wiele osób, która zaczyna tworzyć w sieci, w pewnym momencie się w niej zatraca. Traci kontakty z ludźmi, zamyka się w czterech ścianach. Nawet, gdy zaczyna zarabiać większe pieniądze to nie wydaję ich, nie korzysta z życia na które ciężko pracowała. Problem ten spotyka głównie młode osoby, które mając naście lat osiągnęły sławę, a tak naprawdę nie były na nią gotowe. Nie bez przyczyny statystyczny człowiek zaczyna pracę w wieku dwudziestu paru lat, musi do niej po prostu dojrzeć 🙂

 To moim zdaniem najważniejsze czynniki, które nasunęły mi się obserwując innych Youtuberów, jak i naszą historię w sieci.

Piszcie, jakie są Wasze odczucia 🙂

14

13

12

Zdjęcia:

Bartek Tura [klik]

Outfit:

Kurteczka i torebka z dressgal.com [klik] // Buty z CzasNaButy.pl [klik]

20

21